Koleje

Kraj niemal wymarzony do podróży koleją – pociągi są tanie, czyste i szybkie. Rowery najczęściej w pociągach dalekobieżnych przewożone są w wagonie bagażowym, i próba przewiezienia ich „po polsku” w ostatnim przedsionku spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem konduktora. Jeśli chodzi o ceny, koleje czeskie obfitują w różne zniżki (dokładnie opisane na tej stronie, bardzo polecamy!). My poruszaliśmy się w weekend, zatem najtańszym wyjściem było zakupienie biletu SONE+ (360 koron w 2006 roku), który uprawnia do przejazdu dwóch osób dorosłych + dzieci w ciągu jednego z weekendowych dni. Żadne dzieci z nami nie jechały, ale i tak wyszło najtaniej, do tego dokupiliśmy całodniowy bilet na rower.

Bardzo pozytywne wrażenie odnosi się po przekroczeniu progów CD-centrum, czyli informacji i kasy w jednym. Pani z informacji ma do dyspozycji komputer z dodatkowym ekranem dla pasażera, a informacje otrzymuje się również w postci wydruku. Pełny profesjonalizm.

Strona internetowa kolei czeskich

Ceny 2008:

  • Bilet dla trzech osób na trasie Breclav – Cesky Tesin, 223 km, Zniżka grupowa – 552 korony
  • Bilet całodniowy na rower – 60 koron

Noclegi

W Czechach spaliśmy kilka razy u kogoś na ogrodzonym polu lub podwórku, zdarzały się także noclegi na dziko, do których nikt nie miał żadnych zastrzeżeń. Czesi z reguły są mało ufnie nastawieni na propozycję rozbicia namiotu na polu czy w ogrodzie i chętniej widzieliby nasz namiot na polu sąsiada 😉 ale nie można mieć o to pretensji – widać jako naród cenią sobie spokój i prywatność.