Koleje

Podczas kilku podróży pociągiem z rowerami odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenia. W przypadku gdy w pociągu jest wagon bagażowy, to podobnie jak w Czechach rowery są kierowane do tego właśnie wagonu. W innych przypadkach musieliśmy rowery mieścić w normalnych przedsionkach przedziałów, co czasem było kłopotliwe. Przedsionki są dość duże, ale trzy rowery z sakwami mogą stanowić już problem. Na rowery obowiązuje specjalny bilet, który można kupić albo w wersji na jeden przejazd pociągiem, albo w wersji całodniowej. Już przy dwóch przesiadkach bardziej opłacalne jest kupienie biletu całodniowego na rower, lub biletu bagażowego (batozinovy listok). Niestety nie wszędzie kasjerki są dobrze poinformowane i czasem trzeba dłuższego tłumaczenia. O rowery pozostawione w wagonie bagażowym nie ma się co bać, gdyż wagon jest zamykany i pilnowany przez bagażowego.
Ze swojej strony polecamy niezwykle widokową trasę ze Zwolenia do Żiliny, przez Bańską Bystrzycę lub przez Kremnicę (obydwie trasy prowadzone bardzo widowiskowo przez liczne mosty i tunele).

Na potwierdzenie nieco nudny filmik dla MiKoli 😉

Strona internetowa kolei słowackich

Noclegi

Levice – Kalinciakovo Camping z kąpieliskiem dla mieszkańców pobliskich Levic. Miejsca pod namiot, domki campingowe. Bardzo dobrze utrzymane łazienki, przy rejestracji otrzymuje się żeton na ciepłą wodę – czas – 5 minut. W cenie campingu dostęp do kompleksu basenów. Dobra baza gastronomiczna – kiełbaski, hamburgery, lody itp. Koszt: Namiot: 120 SKK, Osoba dorosła: 65 SKK, opłata dodatkowa: 22 SKK

Cerveny Klastor Camping przy początku drogi pienińskiej, tuż nad Dunajcem. Dużo miejsca, mało ludzi i ta cena… około 13 złotych w przeliczeniu za 2 osoby i namiot… Ciepła woda w standardzie, chociaż łazienki nie są zbyt duże, i jest tylko jeden prysznic. Przy drodze w kierunku Starej Wsi Spiskiej położony jest drugi camping, o nieco wyższych cenach. Polecamy!

Hronska Dubrava Zasadniczo to nie camping, ale można go opisać w tym miejscu. Miejsce noclegowe znajduje się przy należącym do wioski boisku, tuż nad rzeką. „Obecny urad” pobiera opłatę za nocowanie w wysokości 20 koron.

Tatranska Strba Duży camping 4 km poniżej Drogi Wolności i Strbskiego Plesa. Informacje o cenach zaginęły. Standard jeśli chodzi o obsługę i jakość. Ciepła woda w cenie opłaty za nocleg.

Vlkolinec – Ruzomberok Niewielki pensjonat położony tuz przy skręcie z głównej drogi numer 59 do skansenu w Vlkolincu – zielony dom, nie mylić z moto-rest Vlci Dvor. Za cenę 300 koron od osoby otrzymaliśmy do dyspozycji ogromny pokój z pościelą, łazienką, telewizją miejscem na zostawienie rowerów itp. Do tego bardzo miła obsługa.