Wyprawy rowerowe i nie tylko...

Kraje

Wiza do Azerbejdżanu 2017

Przez długi okres czasu gdy patrzyłem na mapę szukając kolejnych celów podróży omijałem Azerbejdżan. W przeciwieństwie do swoich sąsiadów – Gruzji i Armenii od wizyty w tym kraju odstraszała dość kłopotliwa w uzyskaniu wiza. Aby ją otrzymać, trzeba było korzystać z usług pośredniczącej agencji, mieć zagwarantowane noclegi na czas pobytu, a do tego zapłacić za pośrednictwo i obowiązkowe usługi dodatkowe. Aż tu nagle…

…od stycznia 2017 roku rząd Azerbejdżanu uprościł maksymalnie procedurę wizową. Wiza do Azerbejdżanu możliwa jest do uzyskania w ciągu kilku godzin za pomocą kliku kliknięć myszką. Bez pośredników i w bardzo korzystnej cenie.

Pozostałe informacje praktyczne o Azerbejdżanie znajdziesz tutaj!

Wiza do Azerbejdżanu – jak zdobyć?

Całość formalności wizowych dopełnimy na stronie portalu wizowego https://evisa.gov.az/en/. Niestety po wpisaniu w google odpowiedniej frazy czeka na nas pierwsza pułapka. Jako pierwszy wynik pokazuje się w dalszym ciągu dość podobna strona internetowa https://evisa.com.az/en/. Strona ta jest prowadzona przez agencję turystyczną, i można uzyskać na niej wizę, lecz jedynie wykupując dodatkowe usługi! W chwili obecnej nie ma konieczności korzystania z pośredników – wszystkie formalności można załatwić samemu.

wiza do azerbejdzanu

Po wejściu na stronę wybieramy rodzaj paszportu (dla większości z nas będzie to po prostu „ordinary passport”), a następnie po przejściu do kolejnego ekranu wybieramy datę przyjazdu. wiza turystyczna jest przyznawana na okres 30 dni bez możliwości przedłużenia.

Koszt wizy to 20 USD + 3 USD opłaty manipulacyjnej. Mimo to z karty zostało pobrane 24 USD.

Po potwierdzeniu, że nie jesteśmy nosicielami wirusa HIV i wirusowego zapalenia wątroby oraz zaakceptowaniu warunków możemy przejść do uzupełnienia danych.

W kolejnym etapie uzupełniamy dane z paszportu. Muszą się one co do litery zgadzać z paszportem. Gdy osoba sprawdzająca wniosek znajdzie uchybienie (np. jedno imię zamiast dwóch) wniosek zostanie odrzucony i konieczne będzie wprowadzenie nowego z kolejną opłatą.

Konieczne jest wpisanie miejsca pobytu na terenie Azerbejdżanu, jednak nie jest to ściśle sprawdzane. Jeżeli takiego noclegu jeszcze nie mamy, można do celów wizowych założyć rezerwację w jednym z portal hotelowych z możliwością bezpłatnego anulowania.

Wjazd do Azerbejdżanu może być utrudniony lub niemożliwy, jeżeli w paszporcie znajdują się ślady pobytu w znajdującym się pod armeńską kontrolą Górskim Karabachu.

Po uzupełnieniu danych do wniosku musimy załączyć skan strony z danymi z paszportu w formacie jpg (nie większy niż 1MB).

Po uzupełnieniu danych pozostaje nam tylko kliknąć w link wysłany e-mailem, sprawdzić dane, i dokonać płatności. Płatności dokonujemy kartą płatniczą z możliwością dokonywania płatności internetowych.

Po wysłaniu wniosku jest on rozpatrywany do trzech dni. Piszący te słowa otrzymał wizę po sześciu godzinach od wysłania wniosku. Wizę należy wydrukować i okazać przy wjeździe i wyjeździe do Azerbejdżanu.

Poprzedni artykuł
Dolny Śląsk, Łużyce i okolice, czyli pomysł na długi weekend
Kolejny artykuł
Trójstyki granic Polski