Do wjazdu na teren Turcji jest wymagana wiza. Na chwilę obecną wizę można zdobyć jeszcze dwoma sposobami: online na stronie www.evisa.gov.tr oraz na lotnisku. Docelowo ten drugi sposób zostanie zupełnie wycofany – MSZ Turcji nie podaje dokładnie terminu wycofania klasycznej wizy, więc na wszelki wypadek należy wykupić wizę przez internet. Dodatkowo – wiza do Turcji zakupiona na lotnisku będzie nas kosztowała 10 $ więcej!
Koszt wizy (sierpień 2014) to 20 USD płatne kartą płatniczą (kredytową lub debetową Mastercard lub Visa.) Po wykupieniu wiza jest ważna 180 dni. Długość jednego pobytu w Turcji nie może być dłuższy niż 90 dni, i lepiej go nie przekraczać, gdyż może się to wiązać z karą pieniężną, i zakazem wjazdu na terytorium Turcji.
Sam proces zakupu wizy zajmie nam dosłownie kilkanaście minut. Do jego sfinalizowania będzie nam potrzebna karta płatnicza z możliwością dokonywania zakupów przez internet. Taką możliwość mają wszystkie karty kredytowe wypukłe, oraz duża część kart debetowych wydawanych do konta osobistego. W przypadku kart debetowych najlepiej upewnić się w banku, czy taka płatność jest możliwa (np. w mBanku należy ręcznie powiększyć limity transakcji internetowych, domyślnie są ustawione na 0 zł). Jeśli ktoś ma obawy przed używaniem swojej karty do konta w internecie, może użyć do takiej płatności doskonale karty prepaid Mastercard, którą należy doładować wcześniej odpowiednią kwotą. Taką kartę oferuje np. bank BZWBK, można ją zakupić w oddziale w cenie 20 zł, lub zamówić drogą internetową.
Aby dokonać zakupu wizy należy odwiedzić stronę www.evisa.gov.tr.
Źródło: www.evisa.gov.tr
Gdy wyrabiałem wizę w czerwcu br. strona była dostępna w języku angielskim, obecnie jest również dostępne polskie tłumaczenie strony.
Po wybraniu kraju pochodzenia i rodzaju dokumentu pojawi się informacja na jaki okres zostanie przyznana wiza.
Źródło: www.evisa.gov.tr
Następnie należy wprowadzić dane – swoje, a także paszportu. Po wprowadzeniu danych na adres e-mail podany przy rejestracji przyjdzie wiadomość weryfikująca.
Po kliknięciu linku weryfikującego w wiadomości e-mail będziemy mogli dokonać płatności. Jeśli wszystko pójdzie ok naszym oczom ukaże się następujący komunikat:
Wizę w postaci pliku pdf należy zapisać bezpośrednio z linku lub z wiadomości e-mail, która przyjdzie w chwilę później. Teoretycznie nie ma potrzeby drukowania wizy, jednak najlepiej ją wydrukować, i mieć cały czas przy sobie (podczas kontroli paszportowej zostałem zapytany o wydruk wizy).