Wyprawy rowerowe i nie tylko...

Jura

Z Niegowonic rowerem na Górę Chełm i do Rodaków

Widok z wzniesienia pomiędzy Rodakami a Chechłem

Wycieczka o długości 22 kilometrów. Na trasie sporo atrakcji – rezerwat przyrody „Góra Chełm”, malownicza rzeczka Centuria oraz kościół św. Marka w Rodakach z 1601 r. Rozszerzając nieco trasę, możemy odwiedzić punkt widokowy na Pustynie Błędowską w Chechle.

Wycieczkę możemy rozpocząć w Niegowonicach, skąd ruszamy żółtym szlakiem turystycznym drogą w kierunku Grabowej. Po kilkuset metrach skręcamy w ulicę Podgórną. Betonowe płyty po kilkuset metrach ustępują miejsca polnej jurajskiej drodze, aby zacząć wspinać się pod wzgórza górujące nad wsią. Podjazd jest dość wymagający, głównie ze względu na piaszczystą nawierzchnię, którą dodatkowo „poprawiają” miejscowi mieszkańcy czym popadnie.

Podjazd pod wzgórze w Niegowonicach

Podjazd pod wzgórze w Niegowonicach

DSC_0159

DSC_0162
Po osiągnięciu szczytu wzniesienia zjeżdżamy w piaszczysty las sosnowy, by klucząc kilka kilometrów leśnymi duktami dojechać do asfaltowej drogi prowadzącej do wsi Hutki – Kanki. Tutaj spotykamy już szlak zielony „Tysiąclecia”, którym odtąd będziemy się poruszać przez kolejne kilometry.

Piaszczyste ścieżki

Piaszczyste ścieżki

Przejeżdżamy obok ośrodków wypoczynkowych w dolinie Centurii, i asfaltową drogą dojeżdżamy do wsi Hutki Kanki. Stąd udajemy się dość ostrym podjazdem między domami do rezerwatu.

Tuż przed rezerwatem

Tuż przed rezerwatem

W rezerwacie Góra Chełm

W rezerwacie Góra Chełm

Góra Chełm jest wzgórzem wapiennym o wysokości 461 m n.p.m. (lub 440 metrów wg innych źródeł), które porośnięte jest charakterystycznym dla Jury lasem bukowym. Ochronie podlegają tutaj lasy bukowe – głównie buczyna sudecka i storczykowa.

Na terenie rezerwatu istnieje zakaz poruszania się rowerem, dlatego należy albo prowadzić rower, lub skorzystać z wyznaczonego w terenie rowerowego objazdu rezerwatu.

W rezerwacie Góra Chełm

W rezerwacie Góra Chełm

W rezerwacie Góra Chełm

W rezerwacie Góra Chełm

W rezerwacie szlak kluczy mocno, parokrotnie wspinając się pod wzniesienia, po czym prowadzi w dół, ponownie w piaszczyste obniżenia porośnięte lasem sosnowym. Po dojechaniu do skraju lasu znajdujemy niebieski szlak rowerowy i kierujemy się nim w stronę wsi Rodaki. Tam warto odwiedzić drewniany kościółek z 1601 roku, leżący na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Szlakiem rowerowym kierujemy się ze wsi drogą w prawo, w kierunku widocznego wzgórza. Podjazd dość ostry, szeroką bardzo kamienistą drogą. Ze szczytu ładne widoki na okolicę. Zjeżdżamy do Chechła, skąd zielonym szlakiem rowerowym przez przysiółki Skałbania i Błojec dojeżdżamy do Niegowonic.

Malownicza Centuria

Malownicza Centuria

Poprzedni artykuł
Ujsoły – Młada Hora – Wielka Rycerzowa
Kolejny artykuł
BGPTB